Od północny z niedzieli na poniedziałek (20-21.12.2020 roku) władze Francji wprowadziły 48-godzinny zakaz wjazdu dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii. Ambasada RP we Francji informuje, że zakaz obejmuje również kierowców samochodów ciężarowych.

Powodem jest odkrycie w Wielkiej Brytanii nowego szczepu wirusa COVID-19, nieznanego wirusologom. Jak poinformował premier Francji zakaz obejmie promy, samoloty, pociągi i samochody. Ruch towarowy dozwolony jest tylko bez nadzoru kierowcy, co w praktyce oznacza, że trasę do Francji można wysłać same naczepy. W przypadku rejsów do Wielkiej Brytanii na pokład wpuszcza się obywateli brytyjskich oraz samochody ciężarowe, jednak odradza realizowanie jakichkolwiek tras w tamtym kierunku, ze względu na możliwe problemy z powrotem.

Dalsze decyzje w sprawie zamknięcia granic z Wielką Brytania mają być podejmowane na spotkaniu przedstawicieli krajów unijnych.


Na tę chwilę brak jest przepisów wykonawczych określających zasady wznowienia ruchu od 23 grudnia.

Z zapowiedzi wynika, że każda osoba przekraczająca granicę będzie musiała posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Źródło: www.ocrk.pl