Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

NEWS

Zmiany w taryfikatorze dla przedsiębiorców - styczeń 2020

2020-01-20

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowy taryfikator będący załączynikiem do ustawy o transporcie drogowym. Ustawą z dnia 16 maja 2019 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzono nową treść sankcji w odniesieniu do przekroczenia przeciętnego 48-godzinnego tygodniowego czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oraz przekroczenia przedłużonego 60-godzinnego tygodniowego czasu pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 2 i art. 26c ust. 2 ustawy o czasie pracy kierowców. 

czytaj dalej

Zmiany stawek płacy minimalnej w krajach Unii Europejskiej w 2020 roku

2019-12-30

Wysokość wynagrodzenia minimalnego od 2020 roku wzrasta nie tylko w Polsce. Stawki płacy minimalnej zmieniają się również w krajach UE. O zmianie powinny pamiętać firmy wykonujące przewozy międzynarodowe i kwalifikujące się do zgłaszania kierowców jako pracowników delegowanych. Ze względu na zmianę wysokości stawek za wynagrodzenie minimalne, a także z uwagi na konieczność dokonania odnowienia zgłoszeń pracowników delegowanych należy zapoznać się z wysokością wynagrodzenia minimalnego w poszczególnych krajach.

czytaj dalej

Pakiet Mobilności - negocjacje zakończone. Co czeka branżę TSL?

2019-12-12

Po ponad 10-godzinnych obradach przedstawiciele Komisji Europejskiej, Rady UE i europarlamentu wypracowali porozumienie w sprawie tzw. pakietu mobilności. Niestety wynik negocjacji nadal nie jest optymalnym rozwiązaniem dla polskich przewoźników. Teraz uzgodniony tekst trafi pod głosowanie w Europarlamencie oraz w Radzie UE. Jeśli zostanie przegłosowany, to nowe prawo będzie obowiązywało najprawdopodobniej od drugiej połowy 2021 roku.

czytaj dalej

Płaca minimalna na 2020 rok

2019-10-28

W Polsce każdego roku, na podstawie Ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ustalana jest  stawka płacy minimalnej na rok następny. Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 wrześnie 2019 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 roku wyniesie 2600 zł brutto, czyli o 350 zł brutto więcej niż w 2019 roku. Natomiast minimalna stawka godzinowa w została ustalona na poziomie 17 zł brutto.

czytaj dalej

Tworzenie delegacji na podstawie danych z systemów telematycznych - nowa wersja 4Trans!

2019-10-03

Konieczność rozliczania delegacji oraz ryczałtów, to codzienność każdego przewoźnika, który zatrudnia kierowców. Do prawidłowych obliczeń niezbędna jest wiedza na temat obowiązujących przepisów, a także prawidłowe dane na podstawie, których dokonuje się rozliczenia podróży służbowej. Zdarza się, że mimo dobrych chęci kierowcy dostarczone dane zawierają błędy, które mogą narazić firmę na kary administracyjne i postępowania sądowe.

czytaj dalej

Pakiet mobilności - oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej

2019-09-19

Branża transportowa na wstrzymanym oddechu wyczekuje jak zakończy się kwestia tzw. Pakietu mobilności. Wydawało się, że w grudniu wszystko zostanie przesądzone, ale sprawa toczy się dalej. Obecnie czekamy na wyznaczenie terminu pierwszego czytania w Radzie Europejskiej. Przewiduje się, że odbędzie się ono jeszcze w tym roku. I co dalej?

czytaj dalej

Prezydent PR podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym i ustawy o transporcie drogowym

2019-08-01

W dniu 29 lipca 2019 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z ustawą, każdego roku Inspekcja Transportu Drogowego będzie musiała sprawdzić stan techniczny co najmniej 5% wszystkich zarejestrowanych w Polsce ciężarówek, busów przewożących powyżej 9 osób oraz autobusów. 

czytaj dalej

GBOX360 - nowa, promocyjna oferta łącząca telematykę z usługowym rozliczaniem czasu pracy

2019-07-17

Łącząc niezależne systemy, takie jak telematykę GBOX oraz usługi Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców usprawniamy wiele procesów w firmie transportowej. A teraz dodatkowo oferujemy dla naszych Klientów współpracę na preferencyjnych warunkach jakich jeszcze nie było! Sprawdź szczegóły nowej oferty GBOX360!

czytaj dalej

Pobieranie danych i analiza z inteligentnych tachografów - nowa wersja urządzeń i systemu 4Trans

2019-06-18

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej wszystkie pojazdy zarejestrowane od 15 czerwca 2019 roku powinny być już wyposażone w tzw. inteligenty tachograf. Na ten moment przedsiębiorcy nie mają obowiązku wymieniać wszystkich tachografów na nowe. Jednak jeśli planują poszerzanie floty może dojść do sytuacji, w której część pojazdów będzie posiadało stare tachografy, a część nowe.

czytaj dalej

4Trans Mobile - aplikacje wspierające rozliczanie delegacji i płacy minimalnej

2019-05-17

Praca kierowcy zawodowego jest bardzo stresująca i pełna nieoczekiwanych sytuacji. Zakres obowiązków kierowcy jest bardzo szeroki. Do tego musi zadbać, aby transportowany towar został dostarczony na czas w wyznaczone miejsce, przy jednoczesnym zastosowaniu się do obowiązujących przepisów. 

czytaj dalej

Promocja na wdrożenie i szkolenie z obsługi systemu 4Trans

2019-04-08

Każda firma transportowa zobowiązana jest do prowadzenia analizy czasu pracy kierowców oraz archiwizacji danych z tachografów cyfrowych i analogowych. Można to robić z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi, zainwestować w odpowiednie oprogramowanie lub skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Oczywiście każda forma ma swoje plusy i minusy. I to my - jako właściciele firmy - musimy zdecydować, które rozwiązanie jest idealne dla przedsiębiorstwa.

czytaj dalej

Pakiet mobilności - Parlament Europejski przyjął niekorzystne zapisy dla przewoźników

2019-04-04

Jeszcze kilka dni temu, kiedy media doniosły, że głosowanie nad Pakietem Mobilności zostało odwołane, branża transportowa na chwilę odetchnęła z ulgą. Dzisiaj - zaledwie 8 dni później, z Brukseli przyszła do nas wiadomość, że Parlament Europejski przyjął Pakiet Mobilności. Oczywiście jeszcze nic nie jest przesądzone. Teraz stanowisko PE zostanie przekazane do Rady Unii Europejskiej. Jeżeli Rada zaakceptuje proponowane zmiany otrzymamy wytyczne dotyczące terminów wprowadzenia zmian w życie.

czytaj dalej